The European Festival of Brass 2014
Change font size:  Increase Decrease Reset

2013 Scottish Championships Information, List of Bands etc.

Published on 14 December, 2012 at 18:12

Scottish Championships 9th/10th March 2013 - Perth Concert Hall
Timetable for the weekend

Saturday 9th March
Fourth Section has 10 bands and  starts 10.00 am  - finish Approx. 12.30  - Results 1.00pm
Third Section has 11 bands and starts 1.30 pm  - finish approx. 4.40 pm  - Results 5.10 pm
Second  section has 11 bands and starts  5.40 pm - Finish approx. 8.50 pm  - Results 9.20 pm
Sunday 10th March
 First Section has 10  bands and starts at 10.30 am  finish approx 1.40 pm - Results 2.10 pm
Championship Section 10 bands taking part and starts at 2.40 pm - finish approx. 6.00 pm
Results approx 6.30 pm

DRAW FOR THE CHAMPIONSHIP SECTION 1.10p.m.
all other sections pre-drawn

Based on the results of the recent ballot, adjudication for all sections will be closed with a pre draw for sections One to Four. The Championship section draw will take place on the day of the contest.

LIST PERCUSSION BEING SUPPLIED AT SCOTTISH CHAMPIONSHIPS

Saturday 9th March
Start 10.00 a.m. Fourth Section - DEVON FANTASY by Eric Ball - music timing - 10.00 approx
Adjudicators: David Roberts & Alastair Orr

 1.30 p.m. Third Section - HOLLYWOOD by Goff Richards - Music Timing - 11.38 approx
Adjudicators: John Maines & Jim Davies

5.40 p.m. Second Section - PLANTAGENETS by Edward Gregson - Music Timing - 12.13 approx
Adjudicators: Tony Swainson & Alastair Orr

SUNDAY 10th March

Starting 10.30 a.m. First Section - BRASS TRIUMPHANT by Gareth Wood - Music Timing - 14'00 approx
Adjudicators: Tony Swainson & John Maines

2.40 p.m. Championship Section - HARMONY MUSIC by Philip Sparke - Music Timing - 14.40 approx
Adjudicators: David Roberts & Jim Davies

Full list of bands taking Part

 

Championship Section
Band - Conductor
Bo'ness & Carriden Silver -  Bryan Allen
Clackmannan District -  Paul McKelvie OBE
Co-operative Funeralcare  - Dr.Nicholas Childs
Dalkeith & Monktonhall  - James Chamberlain
Dalmellington -  Archie Hutchison
Kingdom Brass -  Luc Vertommen
Kirkintilloch  - Phillip McCann
Kirkintilloch Kelvin Brass  - Charles Keenan
Lochgelly  - Graeme Tindall
Whitburn -  Ian Porthouse

1st Section
Band -  Conductor

Arbroath Instrumental -  Michael Robertson
Bon Accord Silver  - Stephen Malcolm
Broxburn & Livingston  - Charlie Farran
City of Discovery  - Gavin Lindsay
Coalburn Silver  - Gareth Bowman
Croy Silver  - Kenneth Blackwood
Granite City Brass  - Alan Haggart
Johnstone Silver  -  Paul Kiernan
Newmilns & Galston  - Nigel Boddice MBE
Newtongrange Silver  - Paul Collis-Smith

2nd Section
Band -  Conductor

Annan Town Band  -David Shanks
Bathgate  - Andy Shaw
Campbeltown Brass -  Paul Stone
Irvine & Dreghorn  - John Boax
Jedforest Instrumental -  Phil Rosier
Kilmarnock Concert Brass  - Raymond Tennant
Perthshire Brass  - George D Annan
Shotts St.Patrick's Band  - Michael Marzella
St.David's Brass  - John A Dickson
Tullis Russell Mills  - Martyn Ramsay
Unison Kinneil  - Craig Anderson

3rd Section
Band -  Conductor

Bon Accord Silver 'B'  - Richard Kidd
Brass Sounds Inverclyde  - David Hutcheson
Buckhaven & Methil Miners -  David Neil
Dumfries Town  - Peter Heyes
Kingdom Brass 'B'  - Kenneth Blackwood
Langholm Town  - Chris Shanks
MacTaggart Scott  - Jamie McVicar
Peebles Burgh  - Stephen Baird
Renfrew Burgh -  Mark Good
Selkirk Silver -  Alan Fernie
St.Ronan's Silver -  Chris Bradley

4th Section
Band -  Conducto
r
Barrhead Burgh  - Brian Keachie
Callander Brass  - Ian Milligan
Dundee Instrumental  - John M Tonner
Dunfermline Town  - Ross Hunt
Dysart Colliery  - Bruce Fraser
Hawick Saxhorn  - Alan Fernie
Penicuik Silver -  Stuart Black
Queensferry Community Brass -  James Anderson
Tayport Instrumental  - Frank Culross
Tullis Russell Intermediate  -  Steven Craig

Search our website