High Standard at West of Scotland Solo & Ensemble contest on 26th October

Sunday 27 October 2019

West of Scotland Solo & Ensemble contest – Paisley Salvation Army - 26th October 2019

Adjudicator Anne Crookston expressed the quality and high standard throughout all sections the first 4 in each section qualify 
for the Youth Solo and Ensemble Finals on 8th February 2020 in Howden Park Centre in Livingson.

Alan Hastie provided a first class accompanment to the soloists

Junior Ensemble
Band/School Award RESULT
Campbeltown Brass B GOLD   1
Campbeltown Brass A SILVER   2
Campbeltown Brass C SILVER   3

Junior Solos
Name & Instrument School/Band Award Place
Charlie Colville - Cornet Campbeltown Brass GOLD  2 
James Barr - Euphonium Campbeltown Brass SILVER 
Rebecca McIntyre - Trumpet Glengowan Primary School SILVER 
Robert Riddiough - Eb Bass Dalmellington Brass GOLD  1 
Adam Riddiough - BBb Bass Dalmellington Brass  GOLD 4 
Angus Paton - Cornet Riverside Youth Band GOLD 
Gemma McCaig - Trombone Campbeltown Brass SILVER 
Lillie McCluskie - Horn Dalmellington Brass SILVER 
Carla McFadzean - Flugel Campbeltown Brass SILVER 
Kirstie Renton - Cornet Campbeltown Brass SILVER 
Hannah McCaig - Cornet Campbeltown Brass GOLD   3
Gregor Craig - Cornet Campbeltown Brass SILVER 
Sophie Sturgeon Cornet Dalmellington Brass  GOLD
Flint-Phoenix Barrett - Euph Campbeltown Brass  SILVER
Jack Young - Euphonium Dalmellington Brass GOLD 
Katie Livingston - Cornet Riverside Youth Band SILVER 
Conor Owen - Horn St.Kevin’s Primary School SILVER 


Intermediate Ensemble
Band/School Award Place
Cambeltown Brass A  GOLD  1
Campbeltown Brass B GOLD   2
Campbeltown Brass C SILVER  3 
Dalmellington Brass Academy A SILVER 
Dalmellington Brass Academy B SILVER 


Intermediate Solos 
Name & Instrument School/Band Award Place
Andrew McMillan - Horn Campbeltown Brass GOLD  4 
Mark Gammon - Bass Trom. Riverside Youth Band GOLD 
Natasha Watson - Cornet Dalmellington Brass SILVER 
Liam Bennie - Horn Campbeltown Brass  SILVER
Jamie Colville - Trombone Campbeltown Brass GOLD 
Muriel Anderson - Cornet Caldervale High GOLD 
Sarah Mason - Trombone Dalmellington Brass SILVER 
Drew Cunningham - Cornet Campbeltown Brass GOLD 
Emily Bennie - Euphonium Campbeltown Brass SILVER 
Jack Campbell - Horn Campbeltown Brass GOLD  3 
Ewan Galloway - Eb Bass Riverside Youth Band BRONZE 
Andrea Crumlish - Horn Riverside Youth Band BRONZE 
Charlie Boax - Baritone Irvine & Dreghorn GOLD  2 
Beth McPherson - Baritone Campbeltown Brass SILVER 
Rona Campbell - Flugel Campbeltown Brass  GOLD
Kyle Paterson - Euphonium Campbeltown Brass  GOLD  1

Youth Solos
Name & Instrument School/Band Points Place
Siobban Crumlish - Baritone Riverside Youth Band 90   2
Carole Ednie - Baritone cooperation Band  93  1

Tags