Band Supplies Scottish Challenge RESULT

Saturday 17 November 2018

Band Supplies Scottish Challenge 2018 - RESULT

Adjudicators Kevin Wadsworth  and Jim Davies

Band Conductor Section Draw Points Place
Kingdom Brass Paul Drury 1 9 195 1
Newmilns & Galston Band Alan Cameron 1 19 193 2
Granite City Brass Bruce Wallace 1 8 188 3
Kilmarnock Concert Brass Scott Walker 4 6 183 4
Clackmannan District Brass Ross Brotherston 2 5 180 5
Dunaskin Doon Band Chris Bradley 1 2 176 6
Dysart Colliery Silver Band Kenneth Letham 3 15 175 7
Johnstone Band Martyn Ramsay 1 12 174 8
Newmains & District Brass Michael Marzella 3 14 173 9
St.Ronan's Silver Band Kenneth Letham 2 18 172 10
Unison Kinneil Raymond Tennant 1 13 171 11
Langholm Town Band Chris Shanks 3 16 170 12

Penicuik Silver Band Iain Fleming 4 17 169 13
Arbroath Instrumental Michael Robertson 1 3 168 14
Perthshire Brass George D Annan 3 4 165 15
Coalburn Silver Gareth Bowman 1 7 162 16
St Davids Brass John A Dickson 2 1 160 17
Buckhaven & Methil Miners Andy Shaw 3 11 156 18
Barrhead Burgh Band Alistair Gibson 4 10 155 19

Best Instrumentalist Principal Cornet (David Prentice), Kingdom Brass
Best 1st Section Kingdom Brass
Best 2nd Section Clackmannan District Brass
Best 3rd Section Dysart Colliery Silver
Best 4th Section Kilmarnock Concert Brass

 

Music performed by the 19 bands

Band   Conductor   Section   Test Piece
Arbroath Instrumental Michael Robertson 1 Purcell Variations by Kenneth Downie
Barrhead Burgh Band Alistair Gibson 4 Music for a Festival by Philip Sparke
Buckhaven & Methil Miners Andy Shaw 3 Dimensions by Peter Graham
Clackmannan District Brass Ross Brotherston 2 Trittico By James Curnow.
Coalburn Silver Gareth Bowman Ouroboros by Todd Smith.
Dunaskin Doon Band Chris Bradley 1 Tallis Vairations by Philip Sparke
Dysart Colliery Silver Band Kenneth Letham 3 Music for a Festival by Philip Sparke
Granite City Brass Bruce Wallace 1 Purcell Variations by Kenneth Downie
Johnstone Band Martyn Ramsay 1 At The Edge of Time, Ray Stedman Allan
Kilmarnock Concert Brass Scott Walker 4 Divertimento by Brian Kelly
Kingdom Brass Paul Drury 1 Fraternity by T Deleruyelle
Langholm Town Band Chris Shanks 3 The Mermaid of Zennor by Philip Harper
Newmains & District Brass Michael Marzella 3 James Cook Circumnavigator by Gilbert Vinter
Newmilns & Galston Band Alan Cameron 1 Diversions on a Bass Theme by George Lloyd
Peniicuik Silver Band Iain Fleming 4 Dimensions by Peter Graham
Perthshire Brass George D Annan 3 Hinemoa by Gareth Wood
St Davids Brass John A Dickson 2 Fire In the Blood by Paul Lovatt-Cooper
St.Ronan's Silver Band Kenneth Letham 2 Kaleidoscope by Philip Sparke
Unison Kinneil Raymond Tennant 1 Blitz by Derek Bourgeois

Tags