West Of Scotland Solo & Ensemble RESULTS 2018

Sunday 28 October 2018

Westof Scotland Solo and Ensemble in Paisley Salvation Army, Saturday 27th October 2018

Adjudicator Alan Fernie - Accompanist Alan Hastie

Junior Solos

Draw  Name & Instrument   School/Band   Award    Place
1 Flint Phoenix-Barrett—Euph Campbeltown Brass  Silver
2 Robert Riddiough—Eb Bass Dalmellington Brass Academy  Gold
3 Mia MacLaren—Trombone Campbeltown Brass  Silver
4 Kirstie Renton—Cornet Campbeltown Brass W/D 
5 Jamie Colville—Trombone Campbeltown Brass Gold  4 
6 Jack Young—Euphonium Dalmellington Brass Academy  Silver
7 Cara McFadzean—Flugel Horn Campbeltown Brass Silver 
8 Gemma McCaig—Trombone Campbeltown Brass  Silver
9 Grace McTaggart—Cornet Campbeltown Brass  Gold
10 Charlie Colville—Cornet Campbeltown Brass  Silver
11 David Kidd—Cornet Dalmellington Brass Academy  Silver
12 Isla McShannon—Cornet Campbeltown Brass  Silver
13 Natasha Mason—Cornet Dalmellington Brass Academy Gold 
14 Hannah McCaig—Cornet Campbeltown Brass  Gold  3
15 Karen Stewart—Cornet Caldervale High School Silver 
16 Adam Riddiough—Euphonium Dalmellington Brass Academy Gold 
17 Andrew Colville—Eb Bass Campbeltown Brass  Gold  2
18 Rona Campbell– Flugel Horn Campbeltown Brass  Gold
19 Mae Barr—Cornet Campbeltown Brass  Silver
20 Charlie Boax—Baritone Irvine & Dreghorn  Gold 1 
21 Jack Campbell—Tenor Horn Campbeltown Brass  Gold
22 Annie Watson—Baritone Campbeltown Brass  Silver
23 Sarah Mason—Trombone Dalmellington Brass Academy  Silver

Junior Ensemble
Draw Band/School Award Place
1 Campbeltown Brass Junior C Gold   1

2 Campbeltown Brass Junior B  Gold  3=
3 Argyll Brass  Gold  2
4 Campbeltown Brass Junior A  Gold  3=

Intermediate Solos
Draw Name & Instrument School/Band Award Place
1 Kyle Paterson—Euphonium Campbeltown Brass Gold  2 
2 Andrew McMillan– Horn Campbeltown Brass  Gold  3
3 Sophie Hall - Cornet Stranraer Brass  Silver
4 Amy Paterson—Horn Campbeltown Brass  Gold  1
5 Faye McKee—Eb Horn Irvine & Dreghorn  Silver
6 Drew Cunningham—Cornet Campbeltown Brass  Silver
7 Beth McPherson—Baritone Campbeltown Brass Silver 
8 Siobhan Crumlish—Baritone Riverside Youth  Silver
9 Mark Gammon—Bass Trom Riverside Youth  Gold  4

Intermediate Ensemble
Draw Band/School Award Place
1 Argyll Brass Bronze 3
2 Campbeltown Brass Intermediate Gold 1
3 Stranraer Brass Silver 2

Youth Solos
Draw Name & Instrument School/Band Points Place
1 James Tavares—Eb Bass Kirkintilloch 91   
2 Gavin Johnston—Eb Bass Co-op Funeralcare 92 1

Only 1 Youth Ensemble

Draw Band/School Points Place
1 Campbeltown Brass Senior Ensemble 90 1

First 4 Qualify for the Scottish Finals on 2nd February 2019 in Howden Park Centre Livingston

 

Tags