The European Festival of Brass 2014

Scottish Open,Shield & Youth

Change font size:  Increase Decrease Reset

SEE MAIN NEWS SECTION FOR DETAILS OF 2014 EVENTS







Scottish Open  Shield & Youth Championships 2013 - 17/23/24 November

PERTH CONCERT HALLThe Scottish Open Championship - 23rd November - Perth Concert Hall - Start 2 p.m.
Adjudicators Brett Baker, Jappie Dikjstra, Stephen Bulla

The Scottish Open Championship
Bands - Conductor - Draw

Kirkintilloch Kelvin Brass Charles Keenan 1
Kirkintilloch Eoin Tonner 2
Dalkeith & Monktonhall James Chamberlain 3
Regent Brass Alan Duguid 4
Fishburn Huw Thomas 5
Sola Brass Jacob Vilhem Larsen 6
Rainford Gareth Brindle 7
Bo'ness & Carriden Bryan Allen 8
Dalmellington Archie Hutchison 9
Marsden Glynn Williams 10
Reg Vardy Mareika Gray 11
EYMS Alan Morrison 12
Pemberton Old Wigan DW Band Mark Benthem 13
Kingdom Brass Lynda Nicholson 14
Felling Band Stephen Malcolm 15
Clackmannan & District Paul McKelvie 16
Co-operative Funeralcare Alan Ramsay 17
Yorkshire Imperial Urquhart Travel David Nesbit 18

Scottish Challenge Shield Sat 23rd - start 9.00 a.m.
Adjudicators Simone Rebello, Leigh Baker, John Boax
Bands - Conductor - Draw

Newmilns & Galston Nigel Boddice 1
Bathgate Andy Shaw 2 W/D
Unison Kinneil Craig Anderson 3
Annan Town David Shanks 4
Johnstone Paul Kiernan 5
Coalburn Gareth Bowman 6
Newtongrange Paul Collis-Smith 7

Scottish Challenge CUP - Bands follow on after Shield same adjudicators

Band - Conductor - Draw
Tullis Russell Intermediate Steven Craig 1
Peebles Burgh Stephen Baird 2
Barrhead Brian Keachie 3
St.Ronan's Chris Bradley 4

Scottish Youth Band Championships - Bands Sunday 17th November start 9.30 a.m.
Adjudicators - Nigel Boddice, Craig Anderson

DEVELOPMENT SECTION
Band - Conductor - Draw

Kirkintilloch Youth band Neil Robertson 1
Kinneil Youth Band Scott Gardner 2
Perthshire Youth Brass Jason Blyth 3
Argyll Brass Darren Tarn 4
South Ayrshire Youth A band Scott Walker 5
Helensburgh & Lomond Youth Sarah Grant 6
Levern Valley Community Brass Brian Deans 7
Loanhead Brass Youth Alan Fernie 8
St.John's High School Gordon Evans MBE 9
Hawick Schools Youth Rob Hume 10
Peebles Junior Band Daniel Williamson 11
Arbroath Instrumental Youth Ann Ness 12
St.David's Youth Band John A Dickson 13
Campbeltown Junior Brass Katrina Barr 14

PERCUSSION SECTION - Same Adjudicators
Band - Conductor - Draw

Menzieshill High School Kenny Carlyle 1
Tullis Russell Alan Douglas 2
Kingdom Percussion Academy Lynsey Paterson 3

SENIOR YOUTH SECTION
Band - Conductor - Draw

Dalmellington Junior Band Ian Taylor 2
Tullis Russell Youth Alan Douglas 1

Scottish Youth Championships - Bands Sunday 24th November

PREPARATORY SECTION start 9.30 a.m.
Adjudicators Simone Rebello, Leigh Baker
Band - Conductor - Draw

Perth & Kinross Junior Band Elaine Stewart 1
Gorbals Youth Band Lauren McCormick 2
Newland Junior Band Sarah Findlay 3
Coalburn Bronze Band Jayne Brownlee 4
Riverside Youth Band Lynda Nicholson 5
South Ayrshire Youth B band Sandy McAughtrie 6
St.David's Budding Brass Sam Denton & Emily Brown 7
Loanhead Brass Roots Andrew Pennycook 8
Galashiels Junior Band Stuart Black 9
Kirkintilloch Junior Band Andrew Foden 10

NOVICE SECTION
Adjudicators Brett Baker, Jappie Dijkstra
Band - Conductor - Draw

Dynamica Mathew Chinn 1
St.Ronan's Future Band David Robb 2
Whitburn Youth Band Caroline Farren 3
Kings Park Youth Brass Alan Pratt 4
Galashiels Youth Stuart Black 5
Abbey Brass Stuart Black 6
Penicuik Stuart Black 7

PREMIER SECTION
Adjudicators Brett Baker, Jappie Dijkstra
Band - Conductor - Draw

Carnoustie & District Youth Michael Robertson 1
Moray Concert Brass Glenn M Munro 2

 


more details chboax@gmail.com

,

Scottish Youth Championships - Part 1 Sunday 17th November Development Section, Percussion Section and Senior Section, This section is open to application from Bands out with Scotland, member 18 years and under.

Youth Championships- Part 2 Sunday 24th November, Preparatory Section, Novice Section, and Premier Section, this section open to applications to bands out with Scotland members 22 years and under.

Enquiries regarding the Scottish Youth Championships contact John Gilmour john.gilmour1@blueyonder.co.uk

Scottish Challenge Shield and Cup will be one contest on Saturday 23rd November starting at 9 a.m. with invitations being sent to the first 3 bands in sections 1-4 at this year's Scottish Championships. This again will be own choice test piece and open adjudication.

Enquiries regarding Scottish Shield & Cup contact Tom Allan tom.allan@ntlworld.com

Scottish Open will commence at 2 p.m. on Saturday 23rd November with invitation going out to 17 bands, Again it will be open adjudication and the test piece will be Contest Music by Wilfred Heaton.

Further enquiries regarding the Scottish Open contact Peter Fraser on fraserp3@tiscali.co.uk

General Enquires on all events can be had from SBBA Events Manager Carrie Boax chboax@gmail.com

 

Search our website